Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 255/45-R21 till din bil kan detta däck från Nokian vara något för dig. Nokian har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Hakkapeliitta 01.
Med en diameter på 21" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta vinterdäck har en bredd på 255 mm och en profil på cirka 115 mm, vilket motsvarar 45% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Hakkapeliitta 01 är T. Detta innebär att Nokian Hakkapeliitta 01 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Behöver du 21"-fälgar till dina Nokian Hakkapeliitta 01? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 975 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 255/45-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 115 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 106 |
Nokian Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck med däckmärkningen 265/45-R21.
Ett vinterdäck från Nokian. Hakkapeliitta 01 har däckbeteckningen 255/50-R20.
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 01 och däckbeteckningen 255/45-R19.
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 har en däckbeteckning som är 235/55-R19. Däcket kommer från Nokian.