Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Nokian är 235/55-R19. Nokian tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Hakkapeliitta 01.
Med en diameter på 19" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. vinterdäcket Hakkapeliitta 01 är 235 mm brett och en profil på 129 mm. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Nokian Hakkapeliitta 01 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 796 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 235/55-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 105 |
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 01 och däckbeteckningen 235/60-R18.
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 från Nokian med däckbeteckningen 235/45-R20.
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 har en däckbeteckning som är 235/50-R19. Däcket kommer från Nokian.
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 har en däckbeteckning som är 235/45-R18. Däcket kommer från Nokian.