Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 235/60-R18 till din bil. Nokian, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Hakkapeliitta 01.
Detta är ett vinterdäck från Nokian som passar till fälgar med en diameter på 18". Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 har en bredd som är 235 mm och en däcksida med en höjd på cirka 141 mm (60% av däckets bredd). Hastighetsindexet för Hakkapeliitta 01 är T. Detta innebär att Nokian Hakkapeliitta 01 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Behöver du även 18"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 292 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 235/60-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 141 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 har en däckbeteckning som är 235/55-R19. Däcket kommer från Nokian.
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 från Nokian med däckbeteckningen 235/45-R20.
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 har en däckbeteckning som är 235/50-R19. Däcket kommer från Nokian.
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 har en däckbeteckning som är 235/45-R18. Däcket kommer från Nokian.