Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 255/45-R19 till din bil. Nokian tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Hakkapeliitta 01.
Hakkapeliitta 01 har en diameter som är 19" och därmed passar på 19"-fälgar. Detta däck har en bredd på 255 mm och har en profil som är ungefär 115 mm. Profilmåttet motsvarar 45% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Hakkapeliitta 01 är T. Detta innebär att Nokian Hakkapeliitta 01 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 19"-fälgar för Hakkapeliitta 01. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 163 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 255/45-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 115 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 104 |
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 01 och däckbeteckningen 245/45-R19.
Ett vinterdäck från Nokian. Hakkapeliitta 01 har däckbeteckningen 255/50-R20.
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 01 och däckbeteckningen 255/45-R21.
Ett av våra vinterdäck från Nokian. Detta däck med beteckningen 255/45-R19.