Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 265/45-R21 till din bil kan detta däck från Nokian vara något för dig. Nokian har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Hakkapeliitta 01.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 21". vinterdäcket Hakkapeliitta 01 är 265 mm brett och en profil på 119 mm. Hakkapeliitta 01 är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h (index T).
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 21"-fälgar till Nokian Hakkapeliitta 01.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 935 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 265/45-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 119 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 108 |
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 01 och däckbeteckningen 255/45-R21.
Detta vinterdäck från Nokian, kallat Hakkapeliitta 10 EV, har däckbeteckningen 265/45-R21.
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 har en däckbeteckning som är 235/55-R19. Däcket kommer från Nokian.
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 01 och däckbeteckningen 235/60-R18.