Dynamo Snow-H MWCS01 har en däckbeteckning som lyder 215/65-R16. Dynamo har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Snow-H MWCS01.
Dynamo Snow-H MWCS01 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 16". Detta däck har en bredd på 215 mm och har en profil som är ungefär 140 mm. Profilmåttet motsvarar 65% av däckets bredd. Dynamo Snow-H MWCS01 klarar hastigheter upp till 170 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex R.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 16"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 214 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Dynamo |
| Modell | Snow-H MWCS01 |
| Däckbeteckning | 215/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | R (max 170 km/h) |
| Belastningskod | 109 |
Detta vinterdäck från Dynamo, kallat Snow-H MWCS01, har däckbeteckningen 205/65-R16.
Vinterdäck med däckbeteckningen 235/65-R16 och modellnamnet Snow-H MWCS01.
Dynamo har tagit fram detta vinterdäck med namnet Snow-H MWCS01. Däcket har däckbeteckningen 185/80-R14.
Ett vinterdäck från Dynamo. Snow-H MWCS01 har däckbeteckningen 195/70-R15.