Snow-H MWCS01 är ett däck från Dynamo som har däckbeteckningen 185/80-R14. Dynamo har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Snow-H MWCS01.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 14". Snow-H MWCS01 har en bredd på 185 mm och en profil som motsvarar 80% av däckets bredd, det vill säga cirka 148 mm. Med detta vinterdäck från Dynamo har du ett däck som klarar hastigheter upp till 160 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 14"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 055 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Dynamo |
| Modell | Snow-H MWCS01 |
| Däckbeteckning | 185/80-R14 |
| Diameter | 14" |
| Bredd | 185 mm |
| Profil | 148 mm |
| Profilprocent | 80% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
Detta vinterdäck från Nankang, kallat IV-1, har däckbeteckningen 185/80-R14.
Maxxis MA-SLW Presa Spike - Ett vinterdäck med däckmärkningen 185/80-R14.
Ett vinterdäck från Dynamo. Snow-H MWCS01 har däckbeteckningen 195/70-R15.
Detta vinterdäck från Dynamo, kallat Snow-H MWCS01, har däckbeteckningen 205/65-R16.