Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Dynamo är 205/65-R16. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Dynamo för Snow-H MWCS01.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 16". Här har du ett vinterdäck från Dynamo som är 205 brett och med en profil på 133 mm. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 160 km/h (hastighetsindex Q).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Dynamo Snow-H MWCS01 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 214 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Dynamo |
| Modell | Snow-H MWCS01 |
| Däckbeteckning | 205/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 133 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 235/65-R16 och modellnamnet Snow-H MWCS01.
Dynamo har tagit fram detta vinterdäck med namnet Snow-H MWCS01. Däcket har däckbeteckningen 215/65-R16.
Dynamo har tagit fram detta vinterdäck med namnet Snow-H MWCS01. Däcket har däckbeteckningen 185/80-R14.
Ett vinterdäck från Dynamo. Snow-H MWCS01 har däckbeteckningen 195/70-R15.