Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Dynamo är 225/70-R15. Dynamo har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Snow-H MWCS01.
Med en diameter på 15" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Däcket har en bredd på 225 mm och en profil på cirka 158 mm, vilket motsvarar 70% av däckets bredd. Dynamo Snow-H MWCS01 har hastighetsindex Q, vilket innebär att Snow-H MWCS01 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 160 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 15"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 432 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Dynamo |
| Modell | Snow-H MWCS01 |
| Däckbeteckning | 225/70-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 158 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 112 |
Ett vinterdäck från Dynamo. Snow-H MWCS01 har däckbeteckningen 195/70-R15.
Vinterdäcket Snow-H MWCS01 från Dynamo med däckbeteckningen 215/70-R15.
Dynamo har tagit fram detta vinterdäck med namnet Snow-H MWCS01. Däcket har däckbeteckningen 185/80-R14.
Detta vinterdäck från Dynamo, kallat Snow-H MWCS01, har däckbeteckningen 205/65-R16.