Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 205/55-R16 till din bil. Goodride, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Z-506.
Goodride Z-506 är ett vinterdäck med diametern 16". Z-506 har en bredd på 205 mm och en profil som motsvarar 55% av däckets bredd, det vill säga cirka 113 mm. Hastighetsindex T som Z-506 har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Goodride Z-506. Mer information om passande 16"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 000 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | Z-506 |
| Däckbeteckning | 205/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Westlake Z-506 är ett vinterdäck med däckmärkningen 205/55-R16.
Ett av våra vinterdäck från Goodride. Detta däck med beteckningen 205/60-R16.
Vinterdäcket Z-506 från Goodride med däckbeteckningen 215/55-R16.
Goodride har tagit fram detta vinterdäck med namnet Z-506. Däcket har däckbeteckningen 195/55-R16.