Z-506 är ett däck från Goodride som har däckbeteckningen 205/60-R16. Goodride har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Z-506.
Goodride Z-506 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 16". Med vinterdäcket Z-506 får du ett däck som är 205 mm brett och har en profil på 123 mm. Goodride Z-506 klarar hastigheter upp till 190 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex T.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Goodride Z-506. Mer information om passande 16"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 070 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | Z-506 |
| Däckbeteckning | 205/60-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 123 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
Vinterdäck från Goodride med modellnamnet Z-506 och däckbeteckningen 195/65-R15.
Vinterdäck från Goodride med modellnamnet Z-506 och däckbeteckningen 245/45-R17.
Vinterdäcket Z-506 har en däckbeteckning som är 235/45-R17. Däcket kommer från Goodride.
Vinterdäcket Z-506 från Goodride med däckbeteckningen 215/55-R16.