Westlake har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 205/55-R16 för Z-506. Vinterdäcket Z-506 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Westlake.
Z-506 passar på fälgar med en diameter på 16". Z-506 har en bredd på 205 mm och en profil som motsvarar 55% av däckets bredd, det vill säga cirka 113 mm. Hastighetsindex T som Z-506 har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Komplettera Westlake Z-506 med matchande 16"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 798 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Westlake |
| Modell | Z-506 |
| Däckbeteckning | 205/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/55-R16 och modellnamnet Z-506.
Westlake har tagit fram detta vinterdäck med namnet Z-506. Däcket har däckbeteckningen 215/55-R16.
Vinterdäck från Westlake med modellnamnet Z-506 och däckbeteckningen 225/65-R17.
Vinterdäcket Z-506 från Westlake med däckbeteckningen 195/65-R15.