Z-506 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 195/55-R16. Goodride har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Z-506.
Detta är ett vinterdäck från Goodride som passar till fälgar med en diameter på 16". Med vinterdäcket Z-506 får du ett däck som är 195 mm brett och har en profil på 107 mm. Med ett hastighetsindex på T är Goodride Z-506 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 16"-fälgar som passar till Goodride Z-506? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 010 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | Z-506 |
| Däckbeteckning | 195/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 107 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 87 |
Vinterdäck från Goodride med modellnamnet Z-506 och däckbeteckningen 195/65-R15.
Vinterdäck från Trazano med modellnamnet IceMaster Spike och däckbeteckningen 195/55-R16.
Goodyear har tagit fram detta vinterdäck med namnet UltraGrip Performance 3. Däcket har däckbeteckningen 195/55-R16.
Maxxis har tagit fram detta vinterdäck med namnet Premitra Ice SP3. Däcket har däckbeteckningen 195/55-R16.