Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 195/65-R15. Snow-H MWH02, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Dynamo.
Detta Dynamo-däck har en diameter på 15". Däcket har en bredd på 195 mm och en profil på cirka 127 mm, vilket motsvarar 65% av däckets bredd. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Dynamo Snow-H MWH02 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 916 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Dynamo |
| Modell | Snow-H MWH02 |
| Däckbeteckning | 195/65-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 127 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
Detta vinterdäck från Dynamo, kallat Snow-H MWH02, har däckbeteckningen 195/60-R15.
Dynamo Snow-H MWH02 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 185/65-R15.
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/65-R15 och modellnamnet Snow-H MWH02.
Dynamo Snow-H MWH02 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 205/55-R16.