Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 285/30-R21 till din bil kan detta däck från Goodyear vara något för dig. Goodyear tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Ultragrip Performance 3.
Med en diameter på 21" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Med vinterdäcket Ultragrip Performance 3 får du ett däck som är 285 mm brett och har en profil på 86 mm. Hastighetsindex V som Ultragrip Performance 3 har innebär hastigheter upp till 240 km/h.
Behöver du även 21"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 922 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | Ultragrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 285/30-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 86 mm |
| Profilprocent | 30% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
Vinterdäck från Goodyear med modellnamnet Ultragrip Performance 3 och däckbeteckningen 305/30-R21.
Goodyear har tagit fram detta vinterdäck med namnet UltraGrip Performance 3. Däcket har däckbeteckningen 285/35-R22.
Vinterdäck från Goodyear med modellnamnet Ultragrip Performance 3 och däckbeteckningen 285/40-R19.
Goodyear Ultragrip Performance 3 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 285/45-R22.