Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Goodyear är 285/40-R19. Goodyear tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Ultragrip Performance 3.
Goodyear Ultragrip Performance 3 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 19". Detta däck är 285 mm brett och har samtidigt en profil på 114 mm. Profilen motsvarar 40% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på V är Goodyear Ultragrip Performance 3 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 240 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Goodyear Ultragrip Performance 3 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 440 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | Ultragrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 285/40-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Ett av våra vinterdäck från Goodyear. Detta däck med beteckningen 285/40-R19.
Goodyear har tagit fram detta vinterdäck med namnet UltraGrip Performance 3. Däcket har däckbeteckningen 285/35-R22.
Goodyear har tagit fram detta vinterdäck med namnet Ultragrip Performance 3. Däcket har däckbeteckningen 285/30-R21.
Goodyear Ultragrip Performance 3 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 285/45-R22.