Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 255/60-R19. Vinterdäcket X-Ice Snow SUV är ett vinterdäck i utbudet av däck från Michelin.
X-Ice Snow SUV passar på fälgar med en diameter på 19". Detta vinterdäck har en bredd på 255 mm och en profil på cirka 153 mm, vilket motsvarar 60% av däckets bredd. Hastighetsindex T som X-Ice Snow SUV har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 19"-fälgar till Michelin X-Ice Snow SUV.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 749 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow SUV |
| Däckbeteckning | 255/60-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 153 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 113 |
Ett vinterdäck från Goodride. SnowMaster SW618 har däckbeteckningen 255/60-R19.
Vinterdäck med däckbeteckningen 235/60-R19 och modellnamnet X-Ice Snow SUV.
Detta vinterdäck från Michelin, kallat X-Ice Snow SUV, har däckbeteckningen 265/55-R19.
Michelin har tagit fram detta vinterdäck med namnet X-Ice Snow SUV. Däcket har däckbeteckningen 275/55-R20.