Michelin X-Ice Snow SUV har en däckbeteckning som lyder 255/65-R18. Michelin, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet X-Ice Snow SUV.
X-Ice Snow SUV är ett vinterdäck med en diameter på 18". Vinterdäcket är 255 mm brett med en profil på 166 mm. Med detta vinterdäck från Michelin har du ett däck som klarar hastigheter upp till 190 km/h.
Behöver du även 18"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 186 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow SUV |
| Däckbeteckning | 255/65-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 166 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 111 |
Ett av våra vinterdäck från Michelin. Detta däck med beteckningen 255/55-R19.
Michelin har tagit fram detta vinterdäck med namnet X-Ice Snow SUV. Däcket har däckbeteckningen 265/65-R18.
Vinterdäcket X-Ice Snow SUV från Michelin med däckbeteckningen 235/65-R18.
Michelin X-Ice Snow SUV är ett vinterdäck med däckmärkningen 265/50-R20.