Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 235/65-R18 till din bil kan detta däck från Michelin vara något för dig. Michelin, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för X-Ice Snow SUV.
X-Ice Snow SUV passar på fälgar med en diameter på 18". Däcket har en bredd på 235 mm och en profil på cirka 153 mm, vilket motsvarar 65% av däckets bredd. Detta vinterdäck har ett hastighetsindex som är T (max 190 km/h).
Du kan komplettera detta vinterdäck med 18"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 267 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow SUV |
| Däckbeteckning | 235/65-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 153 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
Vinterdäcket iPike SUV från Hankook med däckbeteckningen 235/65-R18.
Goodyear UltraGrip Arctic 2 SUV är ett vinterdäck med däckmärkningen 235/65-R18.
Ett av våra vinterdäck från Nokian. Detta däck med beteckningen 235/65-R18.
Vinterdäcket Winter iCept IZ3 X W636A har en däckbeteckning som är 235/65-R18. Däcket kommer från Hankook.