Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 265/65-R18 till din bil kan detta däck från Michelin vara något för dig. Michelin, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för X-Ice Snow SUV.
X-Ice Snow SUV har en diameter som är 18" och därmed passar på 18"-fälgar. X-Ice Snow SUV har en bredd på 265 mm och en profil som motsvarar 65% av däckets bredd, det vill säga cirka 172 mm. Med ett hastighetsindex på T är Michelin X-Ice Snow SUV ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 190 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Michelin X-Ice Snow SUV. Mer information om passande 18"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 258 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow SUV |
| Däckbeteckning | 265/65-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 172 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 114 |
Vinterdäcket X-Ice North 4 SUV har en däckbeteckning som är 265/60-R18. Däcket kommer från Michelin.
Ett vinterdäck från Maxxis. Premitra Ice 5 SP5 SUV har däckbeteckningen 265/60-R18.
Vinterdäck från Goodyear med modellnamnet UltraGrip Ice SUV Gen 1 och däckbeteckningen 265/60-R18.
Ett vinterdäck från Michelin. X-Ice Snow SUV har däckbeteckningen 255/65-R18.