Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 225/55-R18. Detta Nokian-däck är av modellen Hakkapeliitta 01.
Hakkapeliitta 01 passar på fälgar med en diameter på 18". Däcket har en bredd på 225 mm och en profil på cirka 124 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Detta vinterdäck har ett hastighetsindex som är T (max 190 km/h).
Du kan komplettera detta vinterdäck med 18"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 067 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 225/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 från Nokian med däckbeteckningen 245/45-R19.
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 01 och däckbeteckningen 245/45-R19.
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 01 och däckbeteckningen 215/65-R16.
Vinterdäcket Hakkapeliitta 10 SUV från Nokian med däckbeteckningen 225/55-R18.