Nokian har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 215/65-R16 för Hakkapeliitta 01. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Nokian för Hakkapeliitta 01.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 16". Hakkapeliitta 01 har en bredd på 215 mm och en profil som motsvarar 65% av däckets bredd, det vill säga cirka 140 mm. Hastighetsindex T som Nokian Hakkapeliitta 01 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 16"-fälgar till Nokian Hakkapeliitta 01.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 094 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 215/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
Vinterdäcket Hakkapeliitta 01 från Nokian med däckbeteckningen 245/45-R19.
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 01 och däckbeteckningen 245/45-R19.
Ett av våra vinterdäck från Nokian. Detta däck med beteckningen 225/55-R18.
Detta vinterdäck från Nokian, kallat Hakkapeliitta 10 SUV, har däckbeteckningen 215/65-R16.