Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 245/65-R17. Z507 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Goodride.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 17". Detta däck är 245 mm brett och har samtidigt en profil på 159 mm. Profilen motsvarar 65% av däckets bredd. Goodride Z507 har hastighetsindex H, vilket innebär att Z507 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 210 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 17"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 096 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | Z507 |
| Däckbeteckning | 245/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 159 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Ett av våra vinterdäck från Goodride. Detta däck med beteckningen 245/70-R16.
Ett av våra vinterdäck från Goodride. Detta däck med beteckningen 235/60-R17.
Goodride Z507 är ett vinterdäck med däckmärkningen 215/65-R16.
Vinterdäcket Observe GSI-6 LS har en däckbeteckning som är 245/65-R17. Däcket kommer från Toyo.