Vinterdäcket Goodride Z507 är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 245/70-R16. Goodride, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Z507.
Detta är ett vinterdäck från Goodride som passar till fälgar med en diameter på 16". Detta vinterdäck har en bredd på 245 mm och en profil på cirka 172 mm, vilket motsvarar 70% av däckets bredd. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 210 km/h (hastighetsindex H).
Du kan komplettera detta vinterdäck med 16"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 136 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | Z507 |
| Däckbeteckning | 245/70-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 172 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Ett av våra vinterdäck från Goodride. Detta däck med beteckningen 245/65-R17.
Ett av våra vinterdäck från Goodride. Detta däck med beteckningen 235/60-R17.
Goodride Z507 är ett vinterdäck med däckmärkningen 215/65-R16.
Vinterdäcket WS71 från Kumho med däckbeteckningen 245/70-R16.