Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 235/55-R17 till din bil. Vinterdäcket Snow-H MWH01 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Dynamo.
Snow-H MWH01 har en diameter som är 17" och därmed passar på 17"-fälgar. Detta däck är 235 mm brett och har samtidigt en profil på 129 mm. Profilen motsvarar 55% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Snow-H MWH01 är H. Detta innebär att Dynamo Snow-H MWH01 är godkänt att användas upp till 210 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 17"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 613 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Dynamo |
| Modell | Snow-H MWH01 |
| Däckbeteckning | 235/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
Ett av våra vinterdäck från Dynamo. Detta däck med beteckningen 215/55-R17.
Vinterdäck med däckbeteckningen 215/55-R17 och modellnamnet Snow-H MWH01.
Dynamo Snow-H MWH01 är ett vinterdäck med däckmärkningen 235/45-R17.
Dynamo Snow-H MWH01 är ett vinterdäck med däckmärkningen 225/60-R18.