Dynamo har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 215/55-R17 för Snow-H MWH01. Snow-H MWH01 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Dynamo.
Dynamo Snow-H MWH01 är ett vinterdäck med diametern 17". Med vinterdäcket Snow-H MWH01 får du ett däck som är 215 mm brett och har en profil på 118 mm. Hastighetsindex H som Dynamo Snow-H MWH01 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 210 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Dynamo Snow-H MWH01 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 249 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Dynamo |
| Modell | Snow-H MWH01 |
| Däckbeteckning | 215/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Ett av våra vinterdäck från Dynamo. Detta däck med beteckningen 215/55-R17.
Vinterdäck med däckbeteckningen 235/55-R17 och modellnamnet Snow-H MWH01.
Detta vinterdäck från Dynamo, kallat Snow-H MWH01, har däckbeteckningen 215/55-R16.
Vinterdäck från Dynamo med modellnamnet Snow-H MWH01 och däckbeteckningen 215/55-R18.