Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Goodride är 225/50-R17. Goodride har valt att kalla denna modell av vinterdäck för IceMaster Spike.
IceMaster Spike är ett vinterdäck med en diameter på 17". Detta däck har en bredd på 225 mm och har en profil som är ungefär 113 mm. Profilmåttet motsvarar 50% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på H är Goodride IceMaster Spike ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 17"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 231 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | IceMaster Spike |
| Däckbeteckning | 225/50-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 98 |
Vinterdäck från Trazano med modellnamnet IceMaster Spike och däckbeteckningen 225/50-R17.
Detta vinterdäck från Goodride, kallat IceMaster Spike, har däckbeteckningen 205/65-R15.
Ett vinterdäck från Goodride. IceMaster Spike har däckbeteckningen 245/40-R19.
Ett av våra vinterdäck från Goodride. Detta däck med beteckningen 185/65-R15.