SnowMaster SW618 är ett däck från Goodride som har däckbeteckningen 205/50-R17. Goodride, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för SnowMaster SW618.
Goodride SnowMaster SW618 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 17". Vinterdäcket SnowMaster SW618 har en bredd som är 205 mm och en däcksida med en höjd på cirka 103 mm (50% av däckets bredd). Med ett hastighetsindex på H är Goodride SnowMaster SW618 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 17"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 972 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | SnowMaster SW618 |
| Däckbeteckning | 205/50-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 103 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 93 |
Trazano SnowMaster SW628 Nordic - Ett vinterdäck med däckmärkningen 205/50-R17.
Vinterdäcket SnowMaster SW618 från Goodride med däckbeteckningen 205/65-R16.
Vinterdäcket SnowMaster SW618 från Goodride med däckbeteckningen 185/70-R14.
Goodride SnowMaster SW618 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 195/60-R16.