Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 195/60-R16 till din bil. Goodride tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för SnowMaster SW618.
Goodride SnowMaster SW618 är ett vinterdäck med diametern 16". SnowMaster SW618 har en bredd på 195 mm och en profil som motsvarar 60% av däckets bredd, det vill säga cirka 117 mm. Detta vinterdäck har ett hastighetsindex som är T (max 190 km/h).
Behöver du 16"-fälgar till dina Goodride SnowMaster SW618? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 829 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | SnowMaster SW618 |
| Däckbeteckning | 195/60-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 117 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 89 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 195/60-R16 och modellnamnet SnowMaster SW618 Nordic.
Vinterdäcket Ice Blazer Arctic har en däckbeteckning som är 195/60-R16. Däcket kommer från Sailun.
Detta vinterdäck från Maxxis, kallat Premitra Ice SP3, har däckbeteckningen 195/60-R16.
Vinterdäcket Alpin 7 från Michelin med däckbeteckningen 195/60-R16.