Detta vinterdäck från Nokian har däckmärkningen 215/70-R16. Nokian, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Hakkapeliitta 01.
Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck med en diameter på 16". Däcket har en bredd på 215 mm och en profil på cirka 151 mm, vilket motsvarar 70% av däckets bredd. Hastighetsindex T som Hakkapeliitta 01 har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Nokian Hakkapeliitta 01 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 154 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 215/70-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 151 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 104 |
Detta vinterdäck från Nokian, kallat Hakkapeliitta 01, har däckbeteckningen 235/55-R18.
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 01 och däckbeteckningen 255/45-R19.
Detta vinterdäck från Nokian, kallat Hakkapeliitta 01, har däckbeteckningen 225/60-R18.
Ett av våra vinterdäck från Nokian. Detta däck med beteckningen 255/45-R19.