Detta vinterdäck från Nokian har däckmärkningen 205/60-R16. Hakkapeliitta 01, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Nokian.
Nokian Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 16". Med vinterdäcket Hakkapeliitta 01 får du ett däck som är 205 mm brett och har en profil på 123 mm. Nokian Hakkapeliitta 01 har hastighetsindex T, vilket innebär att Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h.
Behöver du även 16"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 948 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 205/60-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 123 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
Nokian Hakkapeliitta 10 är ett vinterdäck med däckmärkningen 205/60-R16.
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 01 och däckbeteckningen 235/40-R19.
Detta vinterdäck från Nokian Nordman, kallat North 9, har däckbeteckningen 205/60-R16.
Nokian Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck med däckmärkningen 205/55-R16.