Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 235/40-R19 till din bil. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Nokian för Hakkapeliitta 01.
Detta vinterdäck från Nokian passar på 19"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Detta däck är 235 mm brett och har samtidigt en profil på 94 mm. Profilen motsvarar 40% av däckets bredd. Med detta vinterdäck från Nokian har du ett däck som klarar hastigheter upp till 190 km/h.
Komplettera Nokian Hakkapeliitta 01 med matchande 19"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 516 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 235/40-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 94 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 01 och däckbeteckningen 205/60-R16.
Ett av våra vinterdäck från Nokian. Detta däck med beteckningen 235/40-R19.
Ett vinterdäck från Nokian. Hakkapeliitta 10 har däckbeteckningen 235/40-R19.
Ett av våra vinterdäck från Nokian. Detta däck med beteckningen 235/40-R19.