Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 205/55-R16 till din bil. Nokian, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Hakkapeliitta 01.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 16". vinterdäcket Hakkapeliitta 01 är 205 mm brett och en profil på 113 mm. Nokian Hakkapeliitta 01 klarar hastigheter upp till 190 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex T.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Nokian Hakkapeliitta 01. Mer information om passande 16"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 044 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 205/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Vinterdäcket Hakkapeliitta 10 har en däckbeteckning som är 205/55-R16. Däcket kommer från Nokian.
Ett vinterdäck från Nokian. Hakkapeliitta 01 har däckbeteckningen 225/45-R17.
Ett av våra vinterdäck från Nokian Nordman. Detta däck med beteckningen 205/55-R16.
Vinterdäck från Nokian med modellnamnet Hakkapeliitta 01 och däckbeteckningen 205/60-R16.