Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 225/45-R17 till din bil kan detta däck från Nokian vara något för dig. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Nokian för Hakkapeliitta 01.
Detta vinterdäck från Nokian passar på 17"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Detta däck har en bredd på 225 mm och har en profil som är ungefär 101 mm. Profilmåttet motsvarar 45% av däckets bredd. Nokian Hakkapeliitta 01 har hastighetsindex T, vilket innebär att Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h.
Spara pengar och köp med nya 17"-fälgar samtidigt som du köper Nokian Hakkapeliitta 01. Mer information hos BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 756 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Hakkapeliitta 01 |
| Däckbeteckning | 225/45-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 101 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Vinterdäcket Hakkapeliitta 10 från Nokian med däckbeteckningen 225/45-R17.
Nokian Hakkapeliitta 01 är ett vinterdäck med däckmärkningen 205/55-R16.
Nokian Hakkapeliitta R5 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 225/45-R17.
Ett vinterdäck från Nokian Nordman. North 9 har däckbeteckningen 225/45-R17.