ICE-2 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 205/55-R16. Nankang har valt att kalla denna modell av vinterdäck för ICE-2.
Nankang ICE-2 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 16". Vinterdäcket är 205 mm brett med en profil på 113 mm. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Vill du även köpa nya 16"-fälgar som passar till Nankang ICE-2? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 062 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nankang |
| Modell | ICE-2 |
| Däckbeteckning | 205/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Ett av våra vinterdäck från Leao. Detta däck med beteckningen 205/55-R16.
Ett vinterdäck från Nexen. Winguard Ice 3 har däckbeteckningen 205/55-R16.
Ett vinterdäck från Maxxis. Premitra Ice 5 SP5 har däckbeteckningen 205/55-R16.
Pirelli Winter Ice Zero Asimmetrico - Ett vinterdäck med däckmärkningen 205/55-R16.