Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 205/55-R16 till din bil. Nankang tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för SW-9.
Nankang SW-9 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 16". Däcket har en bredd på 205 mm och en profil på cirka 113 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Hastighetsindex T som SW-9 har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Komplettera Nankang SW-9 med matchande 16"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 965 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nankang |
| Modell | SW-9 |
| Däckbeteckning | 205/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Vinterdäcket ICE-2 har en däckbeteckning som är 205/55-R16. Däcket kommer från Nankang.
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/50-R17 och modellnamnet SW-8.
Vinterdäcket SW-8 har en däckbeteckning som är 205/65-R15. Däcket kommer från Nankang.
Nankang SW-9 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 205/60-R16.