Vinterdäcket Pirelli Winter Ice Zero Asimmetrico är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 205/55-R16. Pirelli, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Winter Ice Zero Asimmetrico.
Pirelli Winter Ice Zero Asimmetrico är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 16". Detta vinterdäck har en bredd på 205 mm och en profil på cirka 113 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Hastighetsindex T som Winter Ice Zero Asimmetrico har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 16"-fälgar som passar till Pirelli Winter Ice Zero Asimmetrico? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 459 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Winter Ice Zero Asimmetrico |
| Däckbeteckning | 205/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Pirelli har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winter Ice Zero 2. Däcket har däckbeteckningen 205/55-R16.
Vinterdäcket Winter Ice Zero 2 från Pirelli med däckbeteckningen 205/55-R16.
Detta vinterdäck från Pirelli, kallat Winter Ice Zero Asimmetrico, har däckbeteckningen 255/50-R20.
Vinterdäcket Winter Ice Zero Asimmetrico från Pirelli med däckbeteckningen 255/50-R19.