Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 205/55-R16 till din bil. Pirelli tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Winter Ice Zero 2.
Winter Ice Zero 2 är ett vinterdäck med en diameter på 16". Winter Ice Zero 2 har en bredd på 205 mm och en profil som motsvarar 55% av däckets bredd, det vill säga cirka 113 mm. Pirelli Winter Ice Zero 2 har hastighetsindex T, vilket innebär att Winter Ice Zero 2 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Pirelli Winter Ice Zero 2. Mer information om passande 16"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 854 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Winter Ice Zero 2 |
| Däckbeteckning | 205/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Vinterdäcket Winter Ice Zero 2 från Pirelli med däckbeteckningen 205/55-R16.
Pirelli Winter Ice Zero Asimmetrico - Ett vinterdäck med däckmärkningen 205/55-R16.
Detta vinterdäck från Pirelli, kallat Winter Ice Zero 2, har däckbeteckningen 225/45-R17.
Ett av våra vinterdäck från Leao. Detta däck med beteckningen 205/55-R16.