Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 185/50-R16. Detta vinterdäck har modellnamnet Observe S944 och är ett av alla däck som tillverkas av Toyo.
Toyo Observe S944 är ett vinterdäck med diametern 16". Däcket har en bredd på 185 mm och en profil på cirka 93 mm, vilket motsvarar 50% av däckets bredd. Toyo Observe S944 har hastighetsindex H, vilket innebär att Observe S944 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 210 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Toyo Observe S944. Mer information om passande 16"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 170 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Toyo |
| Modell | Observe S944 |
| Däckbeteckning | 185/50-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 185 mm |
| Profil | 93 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 81 |
Vinterdäck från Kumho med modellnamnet WP52 och däckbeteckningen 185/50-R16.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet WinterContact TS 870. Däcket har däckbeteckningen 185/50-R16.
Ett av våra vinterdäck från Goodyear. Detta däck med beteckningen 185/50-R16.
Vinterdäck från Toyo med modellnamnet Observe S944 och däckbeteckningen 195/50-R16.