Detta vinterdäck från Goodyear har däckmärkningen 185/50-R16. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Goodyear för Ultragrip Performance 3.
Detta är ett vinterdäck från Goodyear som passar till fälgar med en diameter på 16". Med vinterdäcket Ultragrip Performance 3 får du ett däck som är 185 mm brett och har en profil på 93 mm. Ultragrip Performance 3 är godkänt för hastigheter upp till 210 km/h (index H).
Hos BytHjul hittar du även förslag på 16"-fälgar för Ultragrip Performance 3. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 660 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | Ultragrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 185/50-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 185 mm |
| Profil | 93 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 81 |
Vinterdäck från Kumho med modellnamnet WP52 och däckbeteckningen 185/50-R16.
Toyo Observe S944 är ett vinterdäck med däckmärkningen 185/50-R16.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet WinterContact TS 870. Däcket har däckbeteckningen 185/50-R16.
Goodyear Ultragrip Performance 3 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 185/55-R16.