Kumho WP52 har en däckbeteckning som lyder 185/50-R16. Kumho tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för WP52.
Med en diameter på 16" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. vinterdäcket WP52 är 185 mm brett och en profil på 93 mm. Hastighetsindex H som Kumho WP52 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 210 km/h.
Vill du även köpa nya 16"-fälgar som passar till Kumho WP52? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 559 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Kumho |
| Modell | WP52 |
| Däckbeteckning | 185/50-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 185 mm |
| Profil | 93 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 81 |
Toyo Observe S944 är ett vinterdäck med däckmärkningen 185/50-R16.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet WinterContact TS 870. Däcket har däckbeteckningen 185/50-R16.
Ett av våra vinterdäck från Goodyear. Detta däck med beteckningen 185/50-R16.
Detta vinterdäck från Kumho, kallat WP52+ EV, har däckbeteckningen 195/50-R16.