Detta vinterdäck från Goodride har däckmärkningen 165/60-R14. SnowMaster SW618, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Goodride.
Detta Goodride-däck har en diameter på 14". SnowMaster SW618 har en bredd på 165 mm och en profil som motsvarar 60% av däckets bredd, det vill säga cirka 99 mm. Goodride SnowMaster SW618 har hastighetsindex T, vilket innebär att SnowMaster SW618 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 14"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 660 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | SnowMaster SW618 |
| Däckbeteckning | 165/60-R14 |
| Diameter | 14" |
| Bredd | 165 mm |
| Profil | 99 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 75 |
Petlas Snowmaster W601 är ett vinterdäck med däckmärkningen 165/60-R14.
Detta vinterdäck från Aplus, kallat A701, har däckbeteckningen 165/60-R14.
Vinterdäck från Goodride med modellnamnet SnowMaster SW618 och däckbeteckningen 165/65-R13.
Vinterdäcket SnowMaster SW618 Nordic från Trazano med däckbeteckningen 165/70-R14.