Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 165/60-R14. Detta Petlas-däck är av modellen Snowmaster W601.
Detta vinterdäck från Petlas passar på 14"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Här har du ett vinterdäck från Petlas som är 165 brett och med en profil på 99 mm. Hastighetsindex T som Snowmaster W601 har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 14"-fälgar för Snowmaster W601. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 552 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Petlas |
| Modell | Snowmaster W601 |
| Däckbeteckning | 165/60-R14 |
| Diameter | 14" |
| Bredd | 165 mm |
| Profil | 99 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 75 |
Detta vinterdäck från Aplus, kallat A701, har däckbeteckningen 165/60-R14.
Vinterdäcket Ice Blazer Alpine+ har en däckbeteckning som är 165/60-R14. Däcket kommer från Sailun.
Ett vinterdäck från Kumho. WP52+ EV har däckbeteckningen 165/60-R14.
Vinterdäcket ArcticTrekker WP05 har en däckbeteckning som är 165/60-R14. Däcket kommer från Maxxis.