Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 145/80-R12. Detta vinterdäck har modellnamnet IceGuard iG50 och är ett av alla däck som tillverkas av Yokohama.
IceGuard iG50 passar på fälgar med en diameter på 12". Däcket har en bredd på 145 mm och en profil på cirka 116 mm, vilket motsvarar 80% av däckets bredd. Hastighetsindexet för IceGuard iG50 är Q. Detta innebär att Yokohama IceGuard iG50 är godkänt att användas upp till 160 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 12"-fälgar till Yokohama IceGuard iG50.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 728 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Yokohama |
| Modell | IceGuard iG50 |
| Däckbeteckning | 145/80-R12 |
| Diameter | 12" |
| Bredd | 145 mm |
| Profil | 116 mm |
| Profilprocent | 80% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 74 |
Vinterdäcket IceGuard iG50 Plus har en däckbeteckning som är 145/70-R12. Däcket kommer från Yokohama.
Vinterdäcket IceGuard iG50 från Yokohama med däckbeteckningen 135/80-R12.
Continental VikingContact 7 är ett vinterdäck med däckmärkningen 145/65-R15.
Maxxis ArcticTrekker WP05 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 145/70-R12.