Detta vinterdäck från Yokohama har däckmärkningen 135/80-R12. IceGuard iG50, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Yokohama.
Detta Yokohama-däck har en diameter på 12". Detta däck har en bredd på 135 mm och har en profil som är ungefär 108 mm. Profilmåttet motsvarar 80% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på Q är Yokohama IceGuard iG50 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 160 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 12"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 728 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Yokohama |
| Modell | IceGuard iG50 |
| Däckbeteckning | 135/80-R12 |
| Diameter | 12" |
| Bredd | 135 mm |
| Profil | 108 mm |
| Profilprocent | 80% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 68 |
Vinterdäcket ArcticTrekker WP05 från Maxxis med däckbeteckningen 135/70-R15.
Yokohama IceGuard iG50 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 155/70-R12.
Yokohama IceGuard IG60 är ett vinterdäck med däckmärkningen 245/40-R19.
Vinterdäcket IceGuard IG60 har en däckbeteckning som är 165/55-R15. Däcket kommer från Yokohama.