Vinterdäcket Yokohama IceGuard iG50 är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 155/70-R12. Yokohama, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet IceGuard iG50.
IceGuard iG50 är ett vinterdäck med en diameter på 12". Detta däck har en bredd på 155 mm och har en profil som är ungefär 109 mm. Profilmåttet motsvarar 70% av däckets bredd. Yokohama IceGuard iG50 klarar hastigheter upp till 160 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex Q.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 12"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 744 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Yokohama |
| Modell | IceGuard iG50 |
| Däckbeteckning | 155/70-R12 |
| Diameter | 12" |
| Bredd | 155 mm |
| Profil | 109 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 73 |
Maxxis ArcticTrekker WP05 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 145/70-R12.
Vinterdäcket S130 har en däckbeteckning som är 155/65-R13. Däcket kommer från Tracmax.
Kumho WP52+ EV är ett vinterdäck med däckmärkningen 155/80-R13.
Ett vinterdäck från Goodyear. Ultra Grip Ice 2+ har däckbeteckningen 155/70-R19.