Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 275/40-R21. Vinterdäcket X-Ice Snow SUV är ett vinterdäck i utbudet av däck från Michelin.
Detta är ett vinterdäck från Michelin som passar till fälgar med en diameter på 21". X-Ice Snow SUV har en bredd på 275 mm och en profil som motsvarar 40% av däckets bredd, det vill säga cirka 110 mm. Med ett hastighetsindex på H är Michelin X-Ice Snow SUV ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Michelin X-Ice Snow SUV då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 749 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow SUV |
| Däckbeteckning | 275/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Vinterdäcket X-Ice Snow SUV från Michelin med däckbeteckningen 255/50-R19.
Vinterdäck med däckbeteckningen 235/60-R19 och modellnamnet X-Ice Snow SUV.
Ett av våra vinterdäck från Michelin. Detta däck med beteckningen 275/40-R21.
Vinterdäcket Pilot Alpin 5 SUV har en däckbeteckning som är 275/40-R21. Däcket kommer från Michelin.