Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 295/45-R20. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Michelin för X-Ice Snow SUV.
X-Ice Snow SUV har en diameter som är 20" och därmed passar på 20"-fälgar. Med vinterdäcket X-Ice Snow SUV får du ett däck som är 295 mm brett och har en profil på 133 mm. Hastighetsindex H som Michelin X-Ice Snow SUV har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 210 km/h.
Komplettera Michelin X-Ice Snow SUV med matchande 20"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 535 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow SUV |
| Däckbeteckning | 295/45-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 295 mm |
| Profil | 133 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 114 |
Michelin har tagit fram detta vinterdäck med namnet X-Ice North 4 SUV. Däcket har däckbeteckningen 295/45-R20.
Vinterdäck med däckbeteckningen 295/40-R21 och modellnamnet X-Ice Snow SUV.
Vinterdäcket X-Ice Snow SUV har en däckbeteckning som är 295/40-R20. Däcket kommer från Michelin.
Michelin har tagit fram detta vinterdäck med namnet X-Ice Snow SUV. Däcket har däckbeteckningen 295/35-R22.