Vinterdäcket Michelin X-Ice Snow SUV är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 295/40-R21. Michelin har valt att kalla denna modell av vinterdäck för X-Ice Snow SUV.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 21". Detta däck har en bredd på 295 mm och har en profil som är ungefär 118 mm. Profilmåttet motsvarar 40% av däckets bredd. Hastighetsindexet för X-Ice Snow SUV är H. Detta innebär att Michelin X-Ice Snow SUV är godkänt att användas upp till 210 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 21"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 764 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow SUV |
| Däckbeteckning | 295/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 295 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 111 |
Vinterdäcket X-Ice Snow SUV har en däckbeteckning som är 295/40-R20. Däcket kommer från Michelin.
Michelin har tagit fram detta vinterdäck med namnet X-Ice Snow SUV. Däcket har däckbeteckningen 295/35-R22.
Ett av våra vinterdäck från Michelin. Detta däck med beteckningen 295/45-R20.
Hankook ION i*cept SUV IW01A är ett vinterdäck med däckmärkningen 295/40-R21.