Scorpion Winter 2 är ett däck från Pirelli som har däckbeteckningen 285/45-R20. Pirelli har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Scorpion Winter 2.
Scorpion Winter 2 är ett vinterdäck med en diameter på 20". Här har du ett vinterdäck från Pirelli som är 285 brett och med en profil på 128 mm. Med ett hastighetsindex på V är Pirelli Scorpion Winter 2 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 240 km/h.
Vill du även köpa nya 20"-fälgar som passar till Pirelli Scorpion Winter 2? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 083 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Scorpion Winter 2 |
| Däckbeteckning | 285/45-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 128 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 112 |
Ett vinterdäck från Pirelli. Scorpion Winter har däckbeteckningen 285/45-R20.
Vinterdäcket Scorpion Winter 2 från Pirelli med däckbeteckningen 285/45-R20.
Vinterdäck med däckbeteckningen 285/45-R20 och modellnamnet WinterContact TS 870 P.
Ett vinterdäck från Continental. WinterContact TS830P har däckbeteckningen 285/45-R20.